سود انتقاد آمریکا دریایی آمریکایی مفقود شده

سود: انتقاد آمریکا دریایی آمریکایی مفقود شده دونالد ترامپ اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بانک مرکزی ضرر بانک‌ها را تقبل کرد ، حواشی سود ۲۰ درصدی

در حالی بانک‌ها از انتشار اوراق گواهی ۲۰ درصد به علت هزینه‌های تحمیلی اعلام نگرانی و گله کرده‌اند که مدیر کل بانک مرکزی تاکید دارد هزینه‌های ناشی از اجرای این ب

بانک مرکزی ضرر بانک‌ها را تقبل کرد ، حواشی سود ۲۰ درصدی

حواشی سود ۲۰ درصدی/ بانک مرکزی ضرر بانک ها را تقبل کرد

عبارات مهم : مرکزی

در حالی بانک ها از انتشار اوراق گواهی ۲۰ درصد به علت هزینه های تحمیلی اعلام نگرانی و گله کرده اند که مدیر کل بانک مرکزی تاکید دارد هزینه های ناشی از اجرای این بخشنامه و آثار منفی آن را بانک مرکزی تقبل خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، از ۲۸ بهمن ماه بسته سیاستی بانک مرکزی جهت کنترل بازار ارز در قالب سه طرح به اجرا در آمد که در بااهمیت ترین آن انتشار اوراق گواهی سپرده با سود ۲۰ درصد قرار دارد. این اوراق در عمل تفاوتی با حساب سپرده ۱۵ درصد نداشته و حتی سود آن پنج درصد هم بالاتر هست. بانک مرکزی این قیمت را جهت ایجاد جذابیت و کشاندن نقدینگی به سمت شبکه بانکی تعیین کرده بود تا بتوان تا حدی بازار ارز را کنترل کرد. ولی با در نظرگرفتن این که سود ۲۰ درصد جهت سپرده دو درصد بالاتر از قیمت سود تسهیلات ۱۸ درصدی است که اکنون بانک ها دریافت می کنند خود به طور طبیعی موجب ایجاد زیان جهت آنها می شود، به هر صورت طبق روال طبیعی باید سود تسهیلات به عنوان منبع درآمدی بانک ها و همچنین تامین مالی جهت پرداخت سودهای سپرده حداقل سه درصد بالاتر از سود سپرده مرسوم قرار داشته باشد، ولی با این دستورالعمل بانک مرکزی تعادل بهم خورده و در اقدامی عجیب سود سپرده است که بالاتر از تسهیلات قرار گرفته هست. براین اساس بانک ها در این مدت اعلام نگرانی کرده و تاکید داشتند که این جریان می تواند موجب ایجاد ضررهایی جهت آنها شده است و قدرت تامین هزینه ها را نخواهند داشت.

این در حالی است که ولی الله سیف – مدیر کل بانک مرکزی- امروز (دوشنبه) در واکنشی نسبت به این عنوان اعلام کرده که ما به بانک ها اعلام کردیم اگر اجرای این بخشنامه هزینه ای به آنها تحمیل کرده است بانک مرکزی آن را جبران می کند و اگر آثار منفی جهت بانک ها ایجاد شود بانک مرکزی آن را برطرف می کند. ضمن این که بعضی از آنها بابت اضافه برداشت به بانک مرکزی بدهکار هستند که اجرای این طرح می تواند اضافه برداشت آنها را کم کردن دهد.

بانک مرکزی ضرر بانک‌ها را تقبل کرد ، حواشی سود ۲۰ درصدی

سیف همچنین در رابطه با این که اجرای این بخشنامه و انتشار اوراق گواهی سپرده ممکن است بیش از وقت تعیین شده است ادامه پیدا کند گفته که این گونه نیست و قیمت سود ۲۰ درصدی جهت دو هفته از سوی بانک مرکزی اعلام شده است و بعد از این مدت مطابق با آنچه که در بخشنامه وجود داشته به روال قبل بر می گردد.

گزارش های میدانی از اجرای بخشنامه حاکی از آن بود که با وجود استقبالی که از سود ۲۰ درصدی اوراق گواهی سپرده شده است است ولی کمتر به سمت جذب منابع تازه پیش رفته و عمدتا عوض کردن حساب اتفاق افتاده هست، یعنی حساب های سپرده ۱۵ درصد و یا روزشمار به گواهی سپرده ۲۰ درصدی تبدیل شده است است.

در حالی بانک‌ها از انتشار اوراق گواهی ۲۰ درصد به علت هزینه‌های تحمیلی اعلام نگرانی و گله کرده‌اند که مدیر کل بانک مرکزی تاکید دارد هزینه‌های ناشی از اجرای این ب

پیش فروش سکه و همچنین انتشار اوراق گواهی سپرده ارزی دو گزینه دیگر بسته کنترل بازار ارز است که ظاهرا با استقبالی همراه نبوده است.

واژه های کلیدی: مرکزی | سود سپرده | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs